A co vaše peníze?...
Věřit dolaru, nebo nevěřit? Věřit euru, české koruně nebo nějaké měně vůbec? Toť otázka.
Máte své úspory ve formě peněz uložených v bance? Tak byste s tím rychle měli něco udělat! Alespoň tohle vyplývá ze slov analytika Breta Jensena ze SeekingAlpha kontinentální banky.
Poslední krize zasáhla celý svět, i Evropu. Ceny nemovitostí spadly takřka ze dne na den o 30 procent, otřásly se i ekonomiky národní, dolar klesnul a Evropská unie se horečně snaží injekcemi do Řecka a dalších států zachránit euro. Jak je na tom Evropa nyní? Poslechněte si některé argumenty Breta Jensena:
1) 390 miliard dolarů. Částka, s níž jde MMF do boje s krizí. Podle mnohých nemusí být objem peněz dostatečný.
2) 2,6 bilionu dolarů. To je objem italského státního dluhu. Itálie má po Řecku nejhorší poměr dluhu k HDP v Evropě.
3) 21 % je míra nezaměstnanosti ve Španělsku. Mezi mladými je situace ještě dramatičtější a přispívá k nestabilitě země.
4) Rozptyl mezi francouzskými a německými papíry je největší od doby zavedení eura. „Trh se obává, že Francie přijde o rating AAA, “ říká Jensen.
5) Jen 1 %, je nejnovější odhad růstu ekonomiky Německa podle analytiků Reuters. Poslední naděje umírá? Tolik Jensen.
Krize totiž mívá průběh W, kdy po první krizi dochází k dočasnému vzestupu a potom následuje propad druhý, většinou horší. Pokud by padla EU nebo její společná měna, co by to asi provedlo s Českou republikou a českou korunou? Peníze, ať koruna, euro nebo dolar, jsou v ohrožení. Vaše peníze se mohou stát ze dne na den bezcennými papíry, stejně jako akcie nebo investice do různých fondů. Je potřeba se proti tomuto riziku ochránit a poohlédnout se po možnosti spolehlivější investice.